Okres dojrzewania ściśle związany jest z zachwianiem gospodarki hormonalnej. Ma to wpływ nie tylko na zachowanie, ale także na ciało. Jednym ze skutków ubocznych zmian hormonalnych jest trądzik młodzieńczy. Przypadłość, która określana jest zarówno chorobą skórną, jak i defektem kosmetycznym.

Co zrobić na trądzik młodzieńczy?

Medycyna oferuje kilka dróg jeśli chodzi o leczenie trądziku. Najskuteczniejszymi formami rozwiązania problemu są: laseroterapia, mezoterapia czy mikrodermabrazja. Tego typu zabiegi są jednak bardzo kosztowne. Cena całej serii zabiegów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie ze specyfików w postaci tabletek, maści i kremów. Zawierające w składzie retinoidy, antybiotyki, kwas azaleinowy czy nadtlenek benzoilu specyfiki działają:

 • przeciwzapalnie
 • przeciwbakteryjnie
 • antyandrogennie
 • przeciwzaskórnikowo

Rozwiązaniem, któremu warto się bliżej przyjrzeć jest Nonacne, którego recenzję znajdziemy między innymi w serwisie DOZ: https://dbamozdrowie.org/nonacne/.

Trądzik młodzieńczy – do jakiego lekarza?

Aby rozpocząć leczenie trądziku warto zadbać o odpowiednią diagnozę. Dermatolog lub w szczególnych przypadkach endokrynolog zdiagnozuje podłoże problemu i określi typ trądziku młodzieńczego. Nie zawsze bowiem trądzik wywoływany jest tylko przez zachwianie gospodarki hormonalnej.

Lekarz specjalista dobierze odpowiednią formułę leczenia, przepisując leki odpowiednie dla danego stadna problemu. Owszem, można alternatywnie skorzystać z tabletek dostępnych bez recepty, ale z całą pewnością ich skuteczność nie będzie tak wysoka.

Trądzik młodzieńczy – domowe sposoby

Niegdyś medycyna nie oferowała zbyt wielu lekarstw na trądzik młodzieńczy. Ludzie z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie sprawdzone przepisy na domowe kosmetyki przeciwko trądzikowi. Przetrwały do dziś i nadal okazują się skuteczne w wielu przypadkach. Poniżej prezentujemy przepis cieszący się najlepszymi recenzjami.

Maseczka drożdżowa

Podgrzej 200 ml mleka i dodaj drożdże w takiej ilości by gęstość mikstury zbliżona była do kremu. Dodaj kilka kropel cytryny i nałóż na twarz. Pozostaw maseczkę na około 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą. Tak przygotowaną maseczkę możesz realizować każdego dnia.

Maseczka miodowo-cynamonowa

Silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne miodu, w połączeniu z dobroczynnym działaniem cynamonu może być skuteczną formą walki z uciążliwym trądzikiem.

Maseczkę tego typu przygotowujemy w bardzo prosty sposób. Wystarczy wymieszać dokładnie oba składniki, a następnie delikatnymi, kolistymi ruchami dokładnie rozprowadzić w miejscach zmienionych chorobowo.

Czosnek

Jeśli na naszej twarzy pojawiają się pojedyncze, aczkolwiek niezwykle uciążliwe pryszcze, dobrym rozwiązaniem może być czosnek. To znakomite źródło siarki i cynku – substancji, które działają łagodząco na stany zapalne skóry. Wystarczy dokładnie obrać czosnek, a następnie przyłożyć do miejsca zmienionego chorobowo i utrzymywać przez kilka minut.

Olej kokosowy

Niedawne analizy dowiodły, że popularny w ostatnim czasie olej kokosowy znajduje zastosowanie także w leczeniu trądziku. Można go łączyć z innymi składnikami (np. kurkumą, czosnkiem) i/lub stosować samodzielnie. W każdym z przypadków – działa kojąco i łagodząco.

Zmiany w diecie na eliminację trądziku

Formą domowej antytrądzikowej kuracji stanowią także zmiany w diecie. Co należy jeść aby wyeliminować trądzik?

Przede wszystkim, w diecie powinno znaleźć się miejsce dla:

 • cytrusów
 • miodu
 • sody oczyszczonej
 • czosnku
 • octu jabłkowego

Wszystkie wyżej wymienione produkty wykazują działanie detoksykacyjne.

Kluczowe jest również to, aby ograniczyć niektóre produkty sprzyjające rozwojowi zmian na skórze. O czym konkretnie mowa? Wyeliminować należy:

 • słodycze
 • ostre przyprawy
 • dania przygotowywane na głębokim tłuszczu
 • słodkie soki

Należy mieć na uwadze, że zmiany nawyków żywieniowych nie przynoszą natychmiastowych rezultatów. Na efekty niekiedy trzeba poczekać nawet kilka tygodnii.