Nie oszczędzają nikogo. Mogą pojawić się w każdym momencie życia, choć najczęściej towarzyszą dojrzewaniu. O czym mowa? Oczywiście o pryszczach – zmorze każdego człowieka.

Pryszcze – przyczyny występowania

Za główną przyczynę występowania pryszczy uznaje się zachwianie gospodarki hormonalnej. Stąd też, trądzik pojawia się w okresie dojrzewania (typ: trądzik młodzieńczy), przekwitania (trądzik menopauzalny).

Wypryski występują również w pozostałym okresie życia i mogą być wywołane przez:

  • niedostateczną higienę
  • nieodpowiedni wybór kosmetyków
  • zażywane lekarstwa
  • nieodpowiednią dietę
  • uszkodzenia mechaniczne skóry

Pryszcze na twarzy

Niewątpliwie pryszcze najbardziej niepożądane są na twarzy. Wynika to z faktu bezustannej eksponacji tego miejsca.

Na nieszczęście, trądzik znajduje doskonałe warunki do wzrostów właśnie w tym miejscu. Stan zapalny rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego też niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie nam uporać się z problemem.

Pryszcze – leczenie

Zarówno pojedyncze wypryski, jak i trądzik podlega leczeniu. O ile w pierwszym przypadku nie jest konieczna wizyta u specjalisty, o tyle w drugim należy podjąć konsultację z dermatologiem. Pragniemy zaznaczyć, że zaniechanie leczenia lub jego niewłaściwy tryb może doprowadzić do pozostania trwałych blizn potrądzikowych, których usunięcie będzie możliwe tylko specjalistycznymi (kosztownymi) zabiegami medycyny estetycznej.

Farmaceutyki

Kuracja specyfikami do nanoszenia miejscowego w formie maści i kremów oraz środki doustne – to najczęstsze zalecenia dermatologów. Najskuteczniejsze są preparaty dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Zdecydowanie mniejszą skutecznością mogą pochwalić się środki w pełni naturalne.

Zabiegi medycyny estetycznej

Mikrodermabrazja, laseroterapia czy mezoterapia? Sposobów na pozbycie się pryszczy w gabinetach kosmetyczno-medycznych jest mnóstwo. Są one jak najbardziej skuteczne, jednakże ich cena oscyluje w granicach kilkuset złotych za jeden zabieg. Zwykle potrzeba serii kilku zabiegów, aby uzyskać pożądany efekt.

Cera sucha – szczególnie narażona na wypryski?

Cera sucha jest zwykle bardzo delikatna i wrażliwa. W przypadku posiadania tego typu skóry oznaki starzenia pojawiają się znacznie szybciej (chyba, że zadbamy o prawidłową pielęgnację już od najmłodszych lat).

Cera sucha zwykle ma jasnoróżową barwę, możliwe jest występowanie przebarwień. Często, pod powierzchnią skóry widać rozszerzone naczynka.

Pielęgnacja cery suchej

Do pielęgnacji cery suchej niezbędne są specjalne kosmetyki. Należy przy tym pamiętać, że zabiegi nawilżające powinny być realizowane codziennie (krem nawilżający do twarzy oraz oczu). Przynajmniej raz w tygodniu należy przeprowadzać dodatkowy zabieg w postaci maseczki.

Do higieny twarzy należy używać preparaty gęste, lekko tłuste do cery wrażliwej. Dzięki temu, zminimalizujemy możliwość wystąpienia podrażnień.

Przy cerze suchej niezwykle ważne jest to, aby stosować również krem na noc. Ten kosmetyk powinien być bogaty w ceramidy, oleje roślinne, mocznik oraz kwas hialuronowy.

Cera sucha – czego unikać?

W myśl powiedzenia, że „łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć” warto unikać szkodliwych warunków. Cera wrażliwa bardzo szybko reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak: solarium, słońce, chlorowana woda czy silny wiatr.

W przypadku cery suchej nigdy nie należy lekceważyć podrażnień. Mogą one skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych, bolesnych zaskórników.

Pamiętaj – cera sucha wymaga codziennej pielęgnacji. Zabiegi nawilżające i odżywiające skórę tego typu znacząco wydłużą jej młodość. Warto jednak wiedzieć, że im szybciej zaczniemy regularną pielęgnację, tym lepiej. Nie czekaj do pierwszych zmarszczek – reaguj już dziś.