Niezwykle często kobiety mylą włosy suche ze włosami zniszczonymi i stosują niewłaściwe metody na ich prawidłową pielęgnację. W dzisiejszych artykule pragniemy przedstawić poradnik jak krok po kroku pielęgnować, myć i dbać o włosy suche.

Włosy suche – charakterystyka

Włosy suche powstają wówczas, gdy skóra nie dostarcza dostatecznej ilości łoju, by rozprowadzić ją wzdłuż włosa. Jest to charakterystyczna cecha włosów kręconych.

Włosy suche nie otrzymują ochrony lipidowej, czego konsekwencją są zniszczenia strukturalne. Są również nieelastyczne i nie mają blasku. Ich rozczesywanie jest procesem czasochłonnym i bardzo trudnym. Włosy suche są wyjątkowo trudne w pielęgnacji. Potrzebują realizacji różnorakich zabiegów w celu utrzymania ich prawidłowej kondycji i wyglądu.

Pielęgnacja włosów suchych

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie włosów. W przypadku włosów suchych należy wykorzystywać tylko i wyłącznie specjalistyczne, delikatne szampony, które nie zawierają silnych detergentów i SLS. Włosy można myć specyfikami dla dzieci lub odżywkami (w celu odświeżenia).

Kolejnym, ważnym elementem pielęgnacji włosów suchych jest stosowanie odżywek. W tym przypadku należy korzystać z bogatych, pełnowartościowych środków, które wzmocnią i nawilżą nasze włosy. Odżywki można wykorzystywać w każdej formie. Istotne jest to, aby aplikować je przy każdym myciu włosów. Włosy suche w odróżnieniu od włosów zniszczonych nie powinny być odżywiane proteinami.

Równie ważne co odżywianie są tzw. płukanki. Mają one na celu zamknąć łuskę włosa, co pozwola utrzymywać efekt nawilżenia i blasku przez zdecydowanie dłuższy czas. Powszechne zastosowanie znajdują również olejki. Zaleca się je jednak stosować tylko w przypadku końcówek włosów.

Co zrobić kiedy suche włosy zaczynają dodatkowo wypadać?

Średnio tracimy około 100 włosów każdego dnia. Czasem zdarza się, że ta ilość znacząco wzrasta, co może być wywołane niedostatecznym odżywieniem skóry, złą pielęgnacją czy nieodpowiednim wyborem kosmetyków.

Co zrobić gdy wypadają włosy? Przede wszystkim należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Nie trzeba od razu wydawać krocia na preparaty na łysienie, gdyż w wielu przypadkach nadmierne wypadanie włosów to tylko przejściowy stan chorobowy. Oczywiście, jeśli włosy wypadają z określonych miejsc (np. Łysienie plackowate) lub mają charakterystyczne objawy dla łysienia androgenowego, to formy leczenia powinny przyjać inny kształt.

Dzisiejsza publikacja traktuje o sposobach na wypadanie włosów w nadmiernej ilości, a nie stricte stanie chorobowym zwanym łysieniem.

Sposób nr 1: maseczka jajkowa

Jajka to doskonałe źródło witamin oraz minerałów. Sa składnikiem wielu kosmetyków, których celem jest regeneracja i pobudzenie włosów do wzrostu.

Maseczkę jajkową przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Należy ubić dwa jajka i dodać dwie łyżki z oliwy i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę należy dokładnie rozprowadzić po skórze głowy i pozostawić na około kwadrans.

Sposób nr 2: drożdże i olej lniany

Maseczka drożdżowa to bardzo powszechne rozwiązanie w pielęgnacji włosów zniszczonych. Jej właściwości są bardzo silne i potrafią poprawić kondycję każdego rodzaju włosa. Ponadto, drożdże wykazują tendencje do stymulowania porostu włosów.

Aby przygotować maseczkę – zagotuj niewielką ilość mleka. Dodaj drożdże i kilka kropel oleju lnianego. Dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną maskę nałóż na głowę, owiń folią ochronną. Zmyj po 20 minut wykorzystując delikatny szampon.

Sposób nr 3: napar z szałwi i pokrzyw

Sposoby te należy stosować każdorazowo przed umyciem włosów. Zarówno szałwia jak i pokrzywa maja właściwości odżywiające i wzmacniające. Dedykowane są dla osób posiadających słabe i zniszczone włosy.

Wystarczy zaparzyć świeże zioła (osobno) i wypłukiwać głowę przed myciem.

Podsumowanie

Reasumując, pielęgnacja włosów suchych jest niezwykle zbliżona do pielęgnacji włosów kręconych. Wielu kosmetologów zaleca wręcz używanie dedykowanych środków zamiennie, tj. Preparaty do włosów kręconych mogą być wykorzystywane przez posiadaczki włosów suchych i na odwrót.