Łysienie to choroba skóry, która objawia się poprzez postępowe zanikanie wytwarzanie włosa w mieszku włosowym. Wśród ponad dwudziestu typów łysienia najpopularniejszym jest łysienie androgenowe.

Ten rodzaj łysienia określany jest mianem „typu męskiego”. Wszystko za sprawą tego, że dotyka głównie mężczyzn (u kobiet łysienie androgenowe pojawia się niezwykle rzadko). Według statystyk, niemal co drugi mężczyzna powyżej 50-tego roku życia boryka się z tym problemem.

Przyczyny występowania łysienia androgenowego

Główną, ale nie jedyną przyczyną występowania łysienia androgenowego jest nadwrażliwość mieszka włosowego na DHT (pochodna testosteronu). Pod wpływem dihydrotestosteronu mieszek włosowy wytwarza zdecydowanie słabsze i cieńsze włosy oraz ulega całkowitemu osłabieniu.

Wśród przyczyn łysienia typu męskiego wymienia się również uwarunkowanie genetyczne oraz nadmierne napięcie skóry głowy.

Hormony, a łysienie

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że wypadają nam włosy. Do głównych powodów utraty włosów uznamy warunki atmosferyczne, zmiany genetyczne oraz hormonalne. Zmiany hormonalne uzależnione są od płci człowieka. U mężczyzn występuje tak zwany hormon androgenowy, którego działanie wpływa niekorzystnie na stymulację mieszków włosowych na głowie. Podwyższona ilość wydzielania hormonu androgenowego powoduje łysienie typu męskiego.

Zdaniem specjalistów, niesamowicie ciężko było wynaleźć cudowne remedium na łysienie androgenowe. Obecnie rynek polski przepełniony jest produktami z branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Coraz więcej salonów piękności organizuje zabiegi, takie jak przeszczep włosów czy też pobudzanie cebulek włosowych. Skuteczność zabiegów oraz stosowania preparatów zależna jest od kondycji organizmu oraz włosów każdego człowieka indywidualnie.

Łysienie „typu męskiego” u kobiet?

Kobiety też często borykają się z wypadaniem włosów. Często zastanawiają się co na wypadanie włosów kupić by ich fryzura była gęsta i lśniąca. Zdaniem ginekologów, kobiety również zmagają się z łysieniem androgenowym, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Taki problem dotyka panie w wieku powyżej 30 roku życia. Za duży poziom hormonu androgenu spowodowany jest brakiem lub wahaniem się równowagi hormonalnej.

Jego przyczyną jest antykoncepcja hormonalna lub hormonalna terapia zastępcza. Utrata włosów u kobiet może mieć bardzo podobny charakter jak u mężczyzn. A nawet może mieć tą samą lokalizację czyli na skroniach lub czubku głowy. W przypadku zauważenia zmian, warto udać się do specjalisty.

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe objawia się poprzez cofnięcie lini włosów oraz powstawanie tzw zakol. Po pewnym czasie łysina pojawia się także na szczycie głowy tworząc tzw gniazdo.

Łysienie androgenowe może występować u osób w różnym wieku. Ze względu na wiek dzielimy je na trzy typy: ciężkie (młodzież), średnie (osoby dorosłe), lekkie (osoby starsze).

Leczenie łysienia androgenowego

Dzisiejsza medycyna potrafi skutecznie poradzić sobie z problemem łysienia. Sposobów jest mnóstwo: począwszy od farmakologi, poprzez naturalne preparaty, a skończywszy na nowoczesnych laserach.

Trudno jednoznacznie określić skuteczność konkretnych metod. Podobnie jak każdy przypadek, tak i każdy człowiek jest różny. Dlatego też, generalizowanie i wyciąganie konkretnego sposobu na piedestał nie ma racji bytu. Leczenie łysienia powinno być rozpoczynane zawsze tak samo – od wizyty u lekarza i specjalisty. Z całą pewnością to jest najrozsądniejsze rozwiązanie, które powinno najszybciej doprowadzić skórę Twojej głowy do optymalnej kondycji.

Łysienie androgenowe – jakie formy leczenia są najefektywniejsze?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma uniwersalnej metody leczenia łysienia. Bardzo często terapia wymaga wypróbowania kilku rozwiązań.

Nie mniej jednak, ostatnimi czasy bardzo wysoką efektywnością może pochwalić się środek o nazwie Profolan – naturalny suplement diety, którego opinie i recenzje zdają się potwierdzać zapewnienia producenta o ponad 90% skuteczności.