Kręcone włosy to piękny dar natury. Nie jedna kobieta mająca proste włosy marzy o falach i loczkach, które wyglądają bardzo oryginalnie. Niestety posiadaczki kręconych włosów doskonale wiedzą, jak trudno pielęgnować i utrzymać jest w dobrej kondycji taki rodzaj włosa.

Struktura naturalnych kręconych włosów jest sucha i niezwykle porowata. Ze względu na to, że włosy się kręcą i nie mają gładkiej struktury to pozbawione są blasku oraz odpowiedniego nawilżenia. Dlatego też, każda kobieta powinna pamiętać o stosowaniu produktów, które przeznaczone są właśnie dla włosów falowanych i kręconych. Zawarte w nich składniki powodują nawilżenie oraz ładny skręt włosia.

Włosy kręcone, czyli…

Charakteryzują się podatnością na przesuszenia. Często są zdecydowanie bardziej łamliwe i wymagają częstszego podcinania końców. Dodatkowo, do ich pielęgnacji niezbędne są specjalistyczne kosmetyki.

Włosy narażone są także na efekt puszenia się, dlatego też trzeba je suszyć w sposób naturalny lub przy użyciu suszarki z zimnym nawiewem. Są również szczególnie narażone na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych. Należy ograniczać ich ekspozycję na słońce.

Jakich akcesoriów powinna używać kobieta z kręconymi włosami?

Przede wszystkim powinna unikać grubych i gęstych szczotek do włosów. Jej przyjacielem powinien stać się drewniany grzebyk z szeroko rozstawionymi ząbkami. Szczotka spowoduje, że włosy będą się łamać a włosy wypadać. Loki są niezwykle delikatnymi włosami.

Jeśli natomiast chodzi i suszarkę, istotne by była zaopatrzona w dyfuzor oraz regulator temperatury. Chłodny nawiew to idealny warunki dla kręconych włosów. Możemy mieć pewność, że nie zostanie nam efekt spuszonego baranka na głowie. Włosy powinny być spinane dużą klamrową spinką lub gumką materiałową. Materiał wokół gumki powoduje mniejsze uszkodzenia mechaniczne struktury włosa. Włosy nie będą się łamać ani kołtunić się.

Stosowanie odpowiednich preparatów jest równie ważne. Silikony oraz inne sztuczne składniki są zabójstwem dla kręconych włosów. Potrzebują one wiele witamin i minerałów. Warto stosować tabletki na wypadanie włosów. Takie suplementy sprawiają, że włosy są mocniejsze i mniej podatne na zniszczenia.

Pamiętaj – kluczem do pięknych, zadbanych włosów jest dobór odpowiednich akcesoriów, kosmetyków oraz REGULARNOŚĆ przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez niej – trudno o jakiekolwiek rezultaty.

Zasady pielęgnacji włosów kręconych

Włosy kręcone wymagają sporej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy dziesięć kluczowych zasad prawidłowej pielęgnacji loków.

  1. Myj włosy z odpowiednią częstotliwością (maksymalnie 2-3 razy w tygodniu).
  2. Korzystaj z odżywek przy każdej kąpieli: nawilżających.
  3. Nie korzystaj ze stylizatorów chemicznych: żelów, pianek oraz lakierów.
  4. Nie prostuj włosów kręconych.
  5. Nie poprawiaj skrętu lokówką.
  6. Ogranicz ekspozycję włosów na słońce.
  7. Regularnie poddawaj włosy zabiegom olejowania.
  8. Zamiast czystej, chlorowanej wody korzystaj ze specjalnych, odżywczych płukanek.
  9. Upinaj włosy na noc.
  10. Zabiegi przeprowadzaj regularnie.

Pamiętaj, pielęgnacja włosów kręconych musi być realizowana przy wykorzystaniu specyfików dedykowanych takowym włosom.

Nie zapominaj również o tym, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka jest w tym przypadku niezwykle istotna. Dbaj o włosy nie tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba – rób to bezustannie.